Znakowanie

Znakowanie - to pojęcie powszechnie używane w branży upominków reklamowych. Jest ono znacznie szersze niż drukowanie, obejmuje większość technologii poligraficznych.

Poligrafia konwencjonalna to takie znakowanie w którym są trzy elementy: matryca, farba i podłoże drukowe. Podłożem drukowym może być papier, folia, blacha, tkanina, ceramika, kształtka, zwój.

Poligrafia niekonwencjonalna, to bardzo dynamicznie rozwijający się dział drukarstwa. Od konwecjonalnej różni się tym, że nie potrzeba wykonywać form drukowych, czyli matryc, przez co w zakresie małych nakładów są to technologie tańsze od konwencjonalnych. Zamiast farb stosuje się tu różnego rodzaju atramenty lub tonery.

Znakowanie obejmuje także takie technologie w których nie stosuje się matryc, farb, tuszów czy tonerów. Przykładem może być haft, gdzie kolorowa nić zastępuje farbę albo grawerowanie, gdzie znakowanie wykonywane jest poprzez wypalanie lub deformowanie powierzchni.

TECHNOLOGIE ZNAKOWANIA

Druk offsetowy - najpopolarnijesza technologia poligraficzna. Stosuje się ją do druku na kartonach, papierach, papierach samoprzylepnych, rzadziej foliach. Z uwagi na konieczność wykonywnia matryc, dedykowana do większych nakładów. W technologii offsetowej wykonuje się między innymi etykietki, zawieszki, naklejki, opakowania.

Druk cyfrowy - podłoża podobne jak w druku offsetowym. Nie ma potrzeby wykonywania matryc. Ma zastosowanie w małych, nawet jednostkowych nakładach. Istnieje możliwość personalizacji. Zastosowanie - tak jak w offsecie.

Termodruk - tłoczenie folią - to technologia typograficzna - wypukła. Wymagane jest wykonanie matrycy metalowej lub ułożenie tekstu ze specjalnych czcionek. Podgrzana matryca do temperatury ok. 180oC pod wpływem nacisku wtapia folię w podłoże. Najczęściej stosuje się folię złotą lub srebrną. Podłożami są okładki terminarzy, teczek, notesów. Mogą to być także przedmioty z tworzyw sztucznych lub drewna. Z uwagi na konieczność wykonania matrycy jest to technologia dość droga, ale bardzo efektowna.


Suchy tłok - odmiana termodruku bez stosowania folii. Pod wpływem nacisku i temperatury następuje zdeformowanie podłoża. W ten sposób najczęście tłoczy się logo na terminarzach.

Tampodruk - odmiana druku wklęsłego. Konieczne jest wykonanie matrycy, oddzielnej dla każdego koloru. Można drukowac na powierzchnia płaskich, jak i zakrzywionych - jak kubki, długopisy, latarki itd. Zalętą tej technologii jest możliwość druku na powierzchniach niewsiąkliwych - tworzywa sztuczne, gumy, ceramika, metal. Tompodruk stosuje się do zadruku małych powierzchni.


Sitodruk - popularna i uniwersalna technika druku. Też trzeba wykonać oddzielną matrycę (sito) dla każdego nadrukowanego koloru. Może być stosowana do małych, dużych i wielkich powierzchni. Podłożem drukowym mogą być arkusze, zwoje i kształtki. Sitodruk stosuje się do zadruku kartonów, papieru, blach, ceramiki, kształtek i tkanin. Większość koszulek, kubków i długopisów zadrukowana jest techniką sitodruku.

Grawerowanie laserowe CO2 - stosowane jest to grawerowania lub wycinania miękkich podłoży takich jak: karton. papier, folia, sklejka, skóra, guma, laminaty grawerskie itd. Możliwe są jednostkowe usługi i personalizacja. Laser CO2 można stosować także do grawerowania w metalach pokrytych farbą. Grawerowanie następuje poprzez zdjęcie warstwy farby w zaprojektowanych miejscach. LAser ten stosuje się do grawerowania tabliczek, naklejek, długopisów, kubków, okładek terminarzy itd.

Grawerowanie laserowe YAG - to zupełnie inna technologia grawerownia. Stosowana jest do podłoży twardych, głównie metali. grawerowania następuje poprzez wypalenie zaprojektowanej powiechni podłoża. Ten rodzaj znakowania stosuje się głównie przy podłożach metalowych: długopisy, breloczki, kubki metalowe itd.

Haft komputerowy - stosowany jest do zdobienia odzieży: koszulek, czapek, bluz itd. Możliwe jest do zastosowania kilkuset kolorów nici. Wykonywane są duże i małe nakłady głównie kolorowych projektów.

Termotransfer - pośrednia technika znakowania. W pierwszym etapie należy dokonać nadruk, najczęściej metodą cyfrową, na specjalnym papierze transferowym. Następnie papier przykładany jest do podłoża i za pomocą prasy termicznej obraz przenoszony jest na podłoże. Termotransfer ma zastosowanie przy znakowaniu odzieży, drewna, ceramiki, kartonu i szkła.

Sublimacja - technika podobna do termotransferu. Najpierw wykonuje się cyfrowy nadruk na specjalnym papierze. Następnie pod wpływem temperatury farba z tego papieru sublimuje i wtapia się w docelowe podłoże - kubek, poduszkę, koszulkę itd. Technologia stosowana przy małych, czasami jednostkowych nakładach.

Kalka ceramiczna - stosowana jest w znakowaniu szkła i ceramiki, głównie, gdy trzeba nadrukować barwny wzór. Jest to także metoda pośrednia. Najpierw, głównie metodą sitodrukową, dokonuje się nadruku na kalce ceramicznej. następnie, za pomocą wody, przykleja się kalkę, np. wewnątrz kubka. Metoda ta dedykowana jest do większych nakładów.

Druk UV LED - jedna z nowszych technologii drukowania. Polega na drukowaniu atramentem na przedmiotach z tworzyw sztucznych, metalu, papieru itd. i jednoczesnym utrwalaniu atramentu w świetle UV. Technologia ta ma zastosowanie w druku kolorowych obrazów na podłożach niewsiąkliwych w niewielkich nakładach.

Doming  - polega na naniesieniu żywicy epoksydowej na folie samoprzylepne, co pozwala na uzyskanie efektu 3D  na naklejce, którą następnie nanosimy na znakowany produkt, np. brelok, pins itd.